TIPY NA VÝLETY

Zjazdovanie

www.skitelgart.sk

Zaistíme vám skipasy v Skiareálu Telgárt zo zľavou!!

Areál je vhodný pre široký okruh vyznávačov zjazdového a freeridového lyžovania alebo snowboardingu od rodín s deťmi až po náročných lyžiarov. 10 zjazdoviek a 7 vlekov sa nachádza v nadmorskej výške od 905 až do 1305 m a ich celková dĺžka je 6,5 km. Silný zážitok umocňuje nádherný výhľad na majestátnu Kráľovu hoľu a unikátne viadukty.

Ski Telgárt sa nachádza v blízkosti horehronskej obce Telgárt (2. minuty autem od chalupy), v údoli medzi Nízkymi Tatrami, Slovenským rajom a Slovenským Rudohorím, neďaleko prameňa rieky Hron a priamo pod úpätím Kráľovej hole.

Bežkárske tratie

Bežkárska trať “Pod vlekom” | upravovaná

Nachádza sa priamo pri parkovisku lyžiarskeho strediska s celkovou dĺžkou cca 1 km a je upravovaná ratrakom.

Bežkárska trať “Hrebeňovka” | neupravovaná

Nachádza sa na konci vleku Tresník, nie je upravovaná a jej dĺžka je cca 15 km.

Trasy v okolí Telgártu | neupravované

V obci Telgárt a okolí sa pri dostatočnej snehovej prikrývka dá bežkovať takmer všade. Veľmi populárna je cesta za sedlom Besník (Čuntava) smerom na Pusté Pole. Trate nie sú upravované.

Trasy v okolí Šumiaca | upravované

Klasika alebo skate? Na Šumiaci majú upravované trate, ktoré idú aj okolo ikonickej Chamkovej stodoly. Ako aj u nás v požičovni v Ski Telgárt, aj v Šumiaci si viete požičovať bežky. 

Trasa v Dobšinskej ľadovej jaskyni | upravované

Novovybudovaná bežkárska trať iba 15 km od Ski Telgárt v obci Dobšinská ľadová jaskyňa. 4 upravované trate majú celkovú dĺžku 13,2 km.

Turistika v Telgárte a okolí

Hory v okolí Telgártu ponúkajú nespočetné možnosti turistiky a cykloturistiky. Ak patríte medzi aktívnych športovcov ktorí sa neboja výziev, vyštverajte sa pešo, či dokonca na bicykli na monumentálnu, takmer dva kilometre vysokú Kráľovú hoľu. Tá je zároveň najvyšším miestom na Slovensku, kde vedie oficiálny cykloturistický chodník. V chladnejších dňoch za priaznivého jasného počasia je možné z vrcholu Kráľovej hole vidieť až vrchy rumunských Karpát! Rekreačným turistom zasa odporúčame vychádzku ku prameňu druhej najdlhšej slovenskej rieky Hron, na romantické lúčne sedlo Besník, či neďaleký 1 268 metrov vysoký vyhliadkový vrch Borovniak.

sedlo Besník​ (994 m.n.m)

Z Telgártu, známeho miesta bojov počas SNP, stúpa chodník viac než 1 000 m na legendami ovenčenú Kráľovu hoľu, kde sa začína jeden z najkrajších úsekov hrebeňom Nízkych Tatier

Kráľova hoľa (1946 m.n.m)

  • po červené výstupové trase z Telgártu  (3:05 hod., - opačným směrem 2:05 hod.)

  • po zelené výstupové trase z Telgártu         (přes Kráľovu skalu – 3:40 hod. – opačně 2:20 hod.)

Svojou dĺžkou a hĺbkou patrí k najväčším ľadovým jaskyniam v Európe. Nikde mimo alpskej oblasti sa v Európe nenachádza toľko ľadu s hrúbkou miestami väčšou ako 25 m. Bola zaradená do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Dobšinská jaskyňa

Obec v Hnileckej doline pri brehoch vodnej nádrže Palcmanská Maša vznikla v roku 1933 zlúčením obcí Imrichovce a Štefánovce.

Dedinky

Veľký Sokol

Tiesňava Veľký Sokol leží na západnom okraji severných svahov Glackej planiny.  Sprístupňuje ju žlto značená turistická trasa, ktorou sa povoľuje iba jednosmerný prechod v smere nahor.

Prameň Hrona

Z najbližšej obce Telgárt sa k prameňu dá dostať za približne 30 minút pešo alebo 3 minúty autom. Zaparkovať môžete hneď na prístupovej ceste k prameňu. Počas letných dní určite odporúčame sa sem vybrať aj na bicykli po značenej cyklotrase.

i_4184002.jpg

ZUBRÍK TELGÁRT